Co w kulturze piszczy

Co w kulturze piszczy?... – to cykl wspólnych wieczornych wyjść uczniów ZSO nr 9 i zainteresowanych Rodziców do szczecińskich miejsc kultury. Na moich lekcjach (język polski), rozmawiam o świecie teatru, filmu, baletu, muzyki czy radia. Zauważyłam również, że coraz częściej moi gimnazjaliści zachwycają się kulturą masową, ale nie potrafią dostrzec walorów kultury wysokiej. Poza tym wielu z nich nie zna szczecińskich miejsc kultury (poza kinem Helios i Multikinem), a także nie wie, gdzie w naszym mieście one się mieszczą. Dlatego postanowiłam stworzyć więcej możliwości pozalekcyjnych kontaktów z pięknem literatury i sztuki. Organizując cykl wieczornych spotkań chciałam małymi kroczkami wprowadzić moich uczniów do świata kultury.

W związku z tym, że bilety niestety sporo kosztują, to takie wyjścia są tylko raz w miesiącu. I tak byliśmy:

• we wrześniu na przedpremierowym spektaklu w Teatrze Polskim pt. „Romeo i Julia 1939”;
  • w październiku w Teatrze Lalek „Pleciuga” na „Bajkach samograjkach”;
  • w listopadzie w Operze na Zamku na operetce pt.„Zemście nietoperza”.

Grupka gimnazjalistów, którzy bez przymusu uczestniczą w kulturalnym wieczornym życiu Szczecina, dostrzegła już emocje i wrażenia wywołujące się podczas odbioru gry na żywo. Spotkanie dzieci i młodzieży z teatrem/operą/baletem to wielopłaszczyznowa scena rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Wyjścia pod hasłem Co w kulturze piszczy?... spajają różne rodzaje sztuk, gdyż integrują się w nim elementy literatury, muzyki, tańca, malarstwa.

Kolejne wieczorne spotkanie do szczecińskiego miejsca kultury odbędzie się 1 lutego br. (niedziela) na spektakl baletowy pt. „Odcienie namiętności”, który łączy ognistą cygańską muzykę, magię i taniec. Bilety – 20zł. Zbiórka przed szkołą o 17:15, a powrót ok. 20:30. Jeżeli chciałbyś miło i przyjemnie spędzić czas, to proszę o kontakt przed feriami zimowymi.

opiekun Afrodyta Prochaska